15. 12 2016 09:30 | TVnoviny.sk

Matej Tóth ukázal veľké srdce. Pripojte sa k nemu

Dobročinný Ples v opere a Nadácia Markíza sa už tretíkrát spájajú, aby pomohli mnohým chorým deťom a ich rodinám.

Nový člen Čestného plesového výboru - olympionik Matej Tóth.
Nový člen Čestného plesového výboru - olympionik Matej Tóth. Foto: TV Markíza

Účel v poradí už tretej verejnej finančnej zbierky nadväzuje na charitatívne poslanie dobročinného Plesu v opere z minulého roka. Prispeje k tomu, aby sa v budúcnosti dosiahol želaný stav a centrum včasnej intervencie existovalo v každom samo-správnom kraji Slovenska.

Kým v susednej Českej republike je obdobných zariadení vyše 40 a v Rakúsku okolo 100, u nás funguje len 5 centier včasnej intervencie (CVI). K trom existujúcim tento rok vďaka hosťom dobročinného Plesu v opere a všetkým, ktorí sa zapojili do verejnej zbierky, pribudli dve nové centrá - v Banskej Bystrici a Košiciach.

Finančný výťažok poputuje do Trenčína

Sme radi, že sme na našej ceste získali partnera, ktorému rovnako ako nám záleží na dostupnej pomoci pre choré deti kdekoľvek na Slovensku. Som presvedčená, že partnerstvo s Nadáciou Markíza nám výrazne pomôže v tom, aby téma včasnej intervencie opäť silno zarezonovala v spoločnosti, pomohla rodinám, ktorých sa táto téma bytostne dotýka a zároveň upozornila na jej dôležitosť kompetentných" povedala riaditeľka dobročinného Plesu v opere Andrea Cocherová.

Finančný výťažok od hostí nadchádzajúceho 17. ročníka dobročinného Plesu v opere, ktorý sa bude konať 7. januára 2017 poputuje na zriadenie a prevádzku CVI v Trenčíne.

Spoločným cieľom Nadácie Markíza a Plesu v opere je pomáhať deťom. Naša nadácia pomáha deťom v boji s nepriazňou osudu či inými zložitými životnými situáciami a podporuje ich zdravý rozvoj. Vážime si, že opäť môžeme partnersky stáť pri významnom podujatí celospoločenského významu, ktorého výťažok poputuje na podporu rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením," uviedla predsedníčka Správnej rady Nadácie Markíza Marianna Trnavská.

Matej Tóth takisto otvorene podporuje dobročinnú myšlienku Plesu v opere.
Foto: TV Markíza
 

Pomôcť môžete aj vy

Nielen hostia plesu však môžu podporiť rozvoj centier včasnej intervencie na Slovensku, ale ktokoľvek, kto v období od 27. decembra 2016 do 22. januára 2017 zašle darcovskú SMS s textom DMS (medzera) CVI na číslo 877. Cena jednej SMS je 2€. Prispieť je možné aj dobrovoľnou sumou na číslo účtu SK57 1111 0000 0003 3322 2023, do informácie pre príjemcu je potrebné uviesť heslo CVI.

Osobnosti podporujú vznik CVI na Slovensku

Do podpory dobročinného poslania Plesu v opere je aj tento rok zapojených množstvo osobností. Úlohu ambasádorky aj tento rok prevzala skvelá herečka Emília Vášaryová, k podpore sa pridala aj talentovaná mladá speváčka Celeste Buckingham, ktorá na nadchádzajúcom plese aj vystúpi s hudobným číslom.

Malou tradíciou sa stala podpora dobročinnej myšlienky zo strany moderátoriek plesu. Tak ako sa do podpory v minulom ročníku zapojila Vera Wisterová, v nadchádzajúcom ročníku dobročinné poslanie podporuje Zuzana Mauréry. „Odborná pomoc pre zdravotne znevýhodnené deti a ich rodiny je nevyhnutná, mala by byť samozrejmá," reaguje na problematiku včasnej intervencie Zuzana Mauréry.

Nový člen Čestného plesového výboru - olympionik Matej Tóth

Nový člen Čestného plesového výboru - olympionik Matej Tóth takisto otvorene podporuje dobročinnú myšlienku Plesu v opere. Spolu s Andreou Cocherovou sa osobnou návštevou centra včasnej intervencie v Banskej Bystrici presvedčili, že centrum zohráva nezastupiteľnú úlohu v ponuke služieb pre rodiny s deťmi s poruchami vývinu.

Mám rodinu, zdravé deti, som šťastný a veľmi si to vážim. Nie každý v živote je ale šťastný a preto by sme sa o šťastie mali podeliť s tými, ktorým dopriate nebolo. Som veľmi rád, že som sa mohol na vlastné oči v presvedčiť o potrebe špecializovaných centier na pomoc deťom a ich rodinám, som veľmi spokojný s dobročinným zameraním nadchádzajúceho Plesu v opere," povedal Matej Tóth po návšteve CVI v Banskej Bystrici.

Matej Tóth takisto otvorene podporuje dobročinnú myšlienku Plesu v opere.
Foto: TV Markíza
 

O Centrách včasnej intervencie

Primárnym cieľom CVI je poskytovať odborné služby a pomoc rodinám s deťmi (0-7 rokov), ktorých vývin je z rôznych dôvodov ohrozený či oneskorený. Filozofia centier vychádza z predpokladu, že práve rodina je tým najvhodnejším miestom pre rast a výchovu detí. Skúsený tím odborníkov centier pomáha nielen podporovať vývin dieťaťa a jeho rodinu, ale snaží sa aj o ich lepšie začlenenie do spoločnosti.

Bezplatne ponúka sprevádzanie a poradenské služby sociálneho pracovníka, fyzioterapeuta, špeciálneho a liečebného pedagóga, psychológa či logopéda. Iniciátorom vzniku troch existujúcich CVI na Slovensku je SOCIA - Nadácia na podporu sociálnych zmien.

O Plese v opere

Ples v opere začal písať svoju históriu v roku 2001. Na začiatku bol zámer nadviazať na plesovú tradíciu, ktorá sa pestovala v mestách po celom Slovensku. Dnes predstavuje nielen spojenie spoločenskej elegancie, vysokého kultúrneho zážitku, ale neodmysliteľne k nemu patrí aj jeho dobročinné poslanie.

Ples v opere našiel svoje miesto v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, ktorá sa spája s vrcholnými umeleckými aj spoločenskými podujatiami. Každoročne ho poctia svojou prítomnosťou významné osobnosti spoločenského, kultúrneho aj hospodárskeho života.

O Nadácii Markíza

Cieľom Nadácie Markíza je pomoc deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia, so zdravotnými ťažkosťami, podpora vzdelávania a rozvoj talentov detí. Nadácia pomáha zneužívaným a zanedbávaným deťom či obetiam domáceho násilia a sexuálneho zneužívania.

Pracuje na realizácii projektov, vďaka ktorým sa môže zmeniť kvalita života detí, ktoré im prinášajú radosť a pomáhajú im splniť ich vytúžené ciele. Dôležitou oblasťou podpory je práve zdravie detí. Nadácia sa usiluje chrániť ho podporou najmä preventívnych projektov.