16. 01 2017 17:40 |

Mladý muž roky bojuje s úradníkmi. Hrozí, že riešenia sa možno ani nedožije

Najskôr musí vyrovnať dlh a zaplatiť chýbajúce dva roky Sociálnej poisťovni za dôchodkové poistenie, a potom dostane invalidný dôchodok.

Martin Šarközy.
Martin Šarközy. Foto: Reflex

To, za koľko musí vyžiť rodina Šarközyovcov, je šokujúce a nehorázne. Mladý muž a otec malého syna z Bukoviny pri Žiari nad Hronom má smrteľnú diagnózu, no nárok na invalidný dôchodok nemá. Podľa úradníkov nespadá do žiadnej tabuľky. Nemôže za to, že je vážne chorý - dokonca tak vážne, že môže kedykoľvek umrieť, ale napriek tomu naň nemá nárok.

Najskôr musí vyrovnať dlh a zaplatiť chýbajúce dva roky Sociálnej poisťovni za dôchodkové poistenie a potom dostane invalidný dôchodok. Martin preto roky bojuje so Sociálnou poisťovňou a zákonmi. A keďže práve tie ho odrezali od akéhokoľvek primeraného príjmu, rodina sa bez vlastného pričinenia ocitla v zúfalej situácii.

Rodina žije z materskej, ktorú dostáva jeho žena. Mladý muž dostáva mesačne 16,50 € dávku v hmotnej núdzi.S neľútosti zákonov je mladá rodina zúfalá.

"Môže to prísť hocikedy. Nečakane. Sú niektorí, ktorí túto chorobu majú, niektorí ako mladí zomreli," povedal nám Martin Šarközy, ktorý má svalovú dystrofiu.

Keď sa pozrel svojmu ortieľu do očí, tak mal iba 17 rokov. Ako hovorí, do 15 - 16 rokov hrával futbal, potom sa cítil slabo a nevládal. "Stále som to bral tak, že som niečo zanedbal, nejaké cvičenie. Potom sa mi všetko zrútilo," spomína si na začiatky choroby. 

Martin musí spätne doplatiť 2 000 €

Dnes má 29 a vážny stav mu neumožňuje pracovať. A preto požiadal o invalidný dôchodok, ale zamietli mu ho. Dôvodom bolo, že nespĺňa počet rokov na dôchodkové poistenie. Chýbajú mu dva roky - 2007 a 2008.

"Keďže nebola splnená jedna z podmienok nároku na invalidný dôchodok, zákon o Sociálnej poisťovni neumožňuje invalidný dôchodok priznať. Pánovi Šarközymu bude možné priznať invalidný dôchodok, ale len vtedy, ak by si dodatočne splnil chýbajúcu podmienku nároku na dôchodok. Spätným doplatením poistného za obdobie, kedy bol vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie," reagoval hovorca poisťovne Peter Višváder.

Na pobočke SP v Žiari nad Hronom mu oznámili, že musí spätne doplatiť 2 000 eur. "Poisťovňa mi ponúkla, že to môžem splácať po 10 eur mesačne, čo by bolo celkom 20 rokov. Ja sa však nemusím dožiť zajtrajška. Dvadsať rokov je dlhá doba, ktorej sa určite nedožijem. Je to dosť nespravodlivé, keďže sám sa nemôžem zamestnať. A bez príjmu sa vyžiť nedá ," povedal nám. 

Višváder doplnil, že zákon v tomto smere nepripúšťa výnimky, je striktný a v SP postupujú presne podľa neho.

"Nedokážem to uhradiť, nakoľko môj príjem je 33 € mesačne. To je príspevok v hmotnej núdzi po 16,50 € pre mňa a malého synčeka," konštatoval pán Šarközy.

Jeho manželka Martina doplnila, že jej materská je 226 €. Z tejto sumy zaplatia všetko potrebné, vrátane nájomného jej bratovi. "Keď je lepšie, ostane nám 70 eur, keď horšie tak 50 eur na mesiac. Musíme sa s tým naučiť," povzdychla si pani Martina.

Pán Šarközy by aj rád pracoval, ale nakoľko má uznanú 90-percentnú invaliditu, nie je to možné. Podľa jeho slov chránené dielne existujú, ale sú veľmi ďaleko od jeho bydliska. Hovorí, že hocikedy sa mu podlomia kolená a nevie sa udržať na nohách.

Za svoj splnený životný sen považuje manželku, s ktorou sa zoznámil v nemocnici a synčeka Andrejka. Vraj sa ho Martina nevzdá, ani keď bude na vozíku.

"Stále mám v hlave myšlienky, či ho budem vidieť rásť. Mám strach z toho, že nebudem môcť zabezpečiť svoju rodinu do budúcnosti - keď sa náhodou pominiem ako to bude ďalej s ním. Nelúčim sa s rodinou, ale idem spať s tým, že sa ráno nezobudím," hovorí so slzami v očiach Martin.

Pred nedávnom bol pán Šarközy na odbornom vyšetrení a lekárka mu oznámila, že sa mu zdravotný stav zhoršil.

Rodine Martina Šarközyho sa rozhodla pomôcť aj Nadácia Televízie Markíza a môžete tak spraviť aj vy, prostredníctvom tohto linku.