Rozkošný Borisko vyzerá úplne zdravo. Všetko je ale inak a potrebuje veľkú pomoc

18. 04 2018 17:30 | Reflex
Príbeh číslo 5: Borisko
Príbeh číslo 5: Borisko

Napriek všetkému je Borisko komunikatívny a vždy usmiaty, najmä vďaka svojej maminke.

Dvojročný Borisko sa narodil predčasne na prelome 7 a 8 mesiaca tehotenstva. Od narodenia musel bojovať o svoj život a spolu s ním jeho maminka, ktorá robí všetko pre to, aby jej synček napredoval. Na syna ostala sama a aj preto sa s nádejou obrátila na tím projektu „Od začiatku v dobrých rukách".

Borisko tak bude môcť absolvovať potrebné rehabilitácie v Adeli Medical Centre v Piešťanoch v celkovej hodnote 2.500 eur. Okrem toho dostal od spoločnosti Lidl Slovenská republika zásobu plienok LUPILU, kúpou ktorých každý pomáha deťom, ako je Borisko.

Borisko mal veľké komplikácie už pri svojom predčasnom príchode na svet. Museli ho resuscitovať, mal slabé srdiečko, bol napojený na pľúcnu ventiláciu, pretože nemal vyvinuté pľúcka, krvácanie do mozgu. Nevedel sa vyprázdňovať a ani papať. Komplikácie aj vďaka lekárom v Banskej Bystrici a Martine prekonal.

No neskôr, keďže je predčasne narodený, pri pravidelných kontrolách lekári zistili, že má problém s očkami, má vrodený šedý zákal a v marci 2017 mu boli implantované umelé šošovky. Absolvoval niekoľko operácií očiek v Bratislave aj v Banskej Bystrici. Ako rástol zistili, že má spastickú tetrapletickú DMO (ľahšia DMO), to znamená, že zaostáva vo vývoji a má slabé svaly - svalový tonus.

Napriek všetkému je Borisko komunikatívny a vždy usmiaty, najmä vďaka svojej maminke. Opakovane rehabilituje, čo mu viditeľne pomáha. Vie sa pretáčať, udrží sa v sede, no nie dlho, sám sa však neposadí, ani nechodí.

Po poslednom rehabilitačnom pobyte Boriskovi odporučili rehabilitačné centrum ADELI v Piešťanoch, kde má Borisko možnosť byť oblečený do tzv. obleku pre kozmonautov, ktorý mu bude dávať impulzy do nervových zakončení na tele a následne podá informáciu do mozgu. Dva týždne rehabilitácií v programe Baby Med, ktorý je najlepší pre deti do 3 rokov si mamička nemôže sama finančne dovoliť.

Ak bude Borisko do troch rokov intenzívne cvičiť a zúčastňovať sa rehabilitačných pobytov tak je veľká šanca, že môže mať v budúcnosti plnohodnotný život ako zdravé dieťa, chodiť a hrať sa s kamarátmi. A my mu v tom držíme palce!

 

Komentáre ( 0)