Jakubko sa narodil s tachykardiou srdiečka. Na jednu diagnózu sa postupne nabaľovali ďalšie

24. 04 2018 09:10 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Rodičia a starší braček Milanko veria, že raz bude chodiť, na to však potrebuje špeciálne rehabilitácie, ktoré nie sú lacné.

Dnes už dvojročný Jakubko prišiel na svet za dramatických okolností - urýchlený prevoz do nemocnice, pôrod cisárskym rezom o 18 dní skôr pred plánovaným termínom. Narodil sa s tachykardiou srdiečka - 220 úderov za minútu, čo je raz toľko, ako by malo detské srdiečko biť. Na jednu diagnózu sa postupne nabaľovali ďalšie. Jakubko to však nevzdal aj vďaka starostlivosti a obetavosti svojich rodičov a láske staršieho bračeka Milanka. Veria, že raz bude chodiť, na to však potrebuje špeciálne rehabilitácie, ktoré nie sú lacné. Vďaka projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ bude môcť Jakubko absolvovať dvojtýždňový rehabilitačný program Baby Med v Adeli Medical Centre v Piešťanoch v hodnote 2 500 eur.

Krátko po pôrode, počas prevozu do Detského kardiocentra /DKC/ v Bratislave museli Jakubka oživovať a následne zaintubovať. V DKC nasledovalo množstvo vyšetrení, a základe ktorých rodičom oznámili, že ich synček má vrodenú chybu bránice. Rýchlo sa udýchaval, nedokázal súčasne papať a dýchať, preto mal od narodenia v nošteku zavedenú sondu, cez ktorú papal. Ako trojmesačný podstúpil operáciu bránice, ktorá mu mala pomôcť, no výsledok bol úplne iný. Tu sa začalo všetko kaziť. Dostal zápal pľúc, bol uvedený do umelého spánku na dva mesiace, pridala sa sepsa, pri veľkých množstvách liekov si to odniesla aj zväčšená pečeň. Jakubka nedokázali odpojiť od pľúcnej ventilácie, preto mu bola do krku zavedená tracheostomická kanyla. Od toho času rodičia Jakubka nepočuli plakať, smiať sa, vydávať zvuky. Ako obraz bez zvuku.

Keďže mamka bola celý čas v nemocnici s Jakubkom, tatko sa staral o druhého synčeka Milanka a každý týždeň cestovali do Bratislavy za mamkou a bračekom, aby Milankovi nebolo tak veľmi smutno, že má mamku ďaleko od seba. Druhého decembra 2016 prišiel vytúžený deň, kedy Jakubko s mamkou mohli konečne po 8 mesiacoch odísť domov do Kežmarku. Jakubko si vyžadoval 24-hodinovú starostlivosť, skončil na kyslíku, ktorý nedokázal fungovať bez elektrickej energie, takže mamka s Kubkom boli nonstop doma a tatko mal na starosti všetko ostatné - škôlka, vybavovanie po lekároch, nákupy... Ale aj tak sa nesmierne tešili , že sú doma a spolu.

No nie dlho. Osemnásteho januára 2017 sa všetko skomplikovalo a Jakubko bol prevezený do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. Opäť bol uvedený do umelého spánku, znova dostal zápal pľúc a od lekárov si rodičia museli vypočuť, že Jakubko je vo veľmi kritickom stave. Navyše, Jakubkovi diagnostikovali trojkomorový hydrocephalus v hlavičke a bol mu zavedený PEG do bruška, cez ktorý papá dodnes. Hadička z nošteka zmizla, no ostala v brušku.

Desiateho marca 2017 nastal opäť veľký deň a Jakubko s mamkou išli domov, aj keď musel byť chlapček na domácej pľúcnej ventilácii. Ale Jakubko je veľký bojovník a opäť zabojoval o svoj krehký život a postupne sa zbavil pľúcnej ventilácie a dokonca aj 22. 11. 2017 tracheostómie. No dierka na krku ostala. Takže vždy je tam riziko infekcie. Smutné je to, že z jednej diagnózy je ich zrazu niekoľko: supervertikularná tachykardia, vrodená chyba bránice, chronická respiračná insuficiencia, trombóza žíl, gastroefózagová refluxná choroba, mikrocefalia, DMO-spastická kvadruparéza s axiálnou hypotóniou.

S Jakubkom treba dennodenne cvičiť, aby sa mu svaly neskracovali a najmä, aby jeho telíčko spevnelo a konečne sa aspoň dokázal posadiť. Veľmi mu pomohla špeciálna Dévény terapia, po ktorej je jeho telíčko uvoľnenejšie a rehabilitačný pobyt, po ktorom sa Jakubko dokáže otočiť na bruško. Pre rodinu je to malý veľký zázrak a tešia sa z každého Jakubkovho úspechu.

Jakubkovi držíme palce a veríme, že sa vďaka ďalším rehabilitáciám posunie opäť vpred.

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza
 

Komentáre ( 0)