Nadácia cover

Mala 14 a vážila 29 kíl. Posadnutosť chudnutím ich priviedla na psychiatriu

03. 12 2020 19:12 |
anorexia.jpg
 

Alexandra, Katka a Alexandra stáli na hranici medzi životom a smrťou.

Sú to mladé, krásne dámy a pri pohľade na ne by asi nikomu nenapadlo, čím všetkým si prešli. Najskôr ochorela ich detská duša, potom začalo chradnúť telo. Zašlo to tak ďaleko, že stáli na hranici medzi životom a smrťou.

Dnešný Reflex bol trochu iný. Bol o chvíľach, keď si dieťa nevie pomôcť a poradiť samo. O chvíľach, ktoré zdraví ľudia pochopia iba ťažko. Napriek tomu sme sa pokúsili priblížiť vám príbehy, ktoré možno pomôžu tomu, aby sme boli vnímavejší a empatickejší aj k ľďom, ktorých bolí duša.

"Vždy som bola to dievča, ktoré má všetko na svete a nemá právo a ani dôvod si na nič sťažovať. Navonok rozprávkový život a do vnútra nikto veľmi nevidí, ani som tam nikoho nevpúšťala. Ja som sa v tom čase rezala. Nevedela som si predstaviť deň bez toho, kedy by som sa neporezala. To bol bod dňa, na ktorý som sa tešila. Dokázala som si zo strúhatka vyšróbovať tú ostrú hranu. Bolo to, akoby fyzická bolesť prehlušovala tú psychickú," začala svoje rozprávanie 23-ročná Katarína Brezovanová, ktorej pred deviatimi rokmi diagnostikovali mentálnu anorexiu.

"Robila som profesionálne džudo. Mala som športovejšiu pevnejšiu postavu. Všetky kamarátky, ktoré som mala, boli veľmi chudunké a ja som tiež chcela byť ako ony. Začala som chudnúť a keďže som vo všetkom precízna, tak som to dohnala do extrému. Keď ma prvýkrát prijímali na detskú psychiatriu, mala som 14 rokov a 29 kíl," hovorí svoj príbeh Alexandra Kubalová (19).

"Stále z toho nie som veľmi vonku, ale už sa na tom maká," hovorí Alexandra Kramáreková. Mala len 12 rokov, keď jej choroba vstúpila do života. "Bolo to tesne pred letom a videla som všetky moje spolužiačky, že nosia krátke tričká a šortky. Ja som bola odmala taká pri sebe a povedala som si, že je čas schudnúť. A takom útlom veku je to tá línia, kedy neviete, či do niečoho spadnete," dodala.

Pozrite si príbehy odvážnych dievčat, ktoré vyrozprávali svoje ťažké príbehy a prehovorili o tom, čo a kto im najviac pomohol z tohto pekla von.

 

Komentáre ( 0)